09.04.2020

  1. Լրացրո՛ւ աղյուսակը։

Հիշի՛ր

Անհայտ գումարելին կստանաս, եթե գումարից հանես հայտնի գումարելին:

Գումարելի 25410 14020 34510 23123 45912 6390 14570 64100
Գումարելի 4590 24111 10490 21877 4088 35614 8430 8200
Գումար 30000 38131 45000 45000 50000 42004 23000 72300

 

  1. Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ 1 կգ մրգային աղցան պատրաստելու համար օգտագործվել է 250 գ խնձոր, 430 գ նարինջ և ելակ։ Որքա՞ն ելակ է օգտագործվել։

Լուծում՝ 250-430=680  1000-680=320

Պատասխան՝320գ:

Բ․ 1 կգ աղցանը պարունակում է  460 գ կաղամբ, 280 գ գազար, 180 գ կանաչի և  եգիպտացորեն։ Որքա՞ն եգիպտացորեն է օգտագործվել։

Լուծում՝460+280+180=920   1000-920=80

Պատասխան՝80գ:

Գ․ Մայրիկը 6 տուփ կաթնաշոռի և 1 տուփ կարագի համար վճարեց 1530 դրամ։ Ի՞նչ արժե 1 տուփ կարագը, եթե 1 տուփ կաթնաշոռն արժե 200 դրամ։

Լուծում՝6×200-=1200  1530-1200=330

Պատասխան՝330

 

  1. Նկարում բերված տվյալներից որոշի՛ր յուրաքանչյուր ծաղկի արժեքը։

4200-2600=1600, 2×1600=3200, 4200-3200=1000, 1000:2=500, 500+100=600

Պատ.`կակաչ-1000դրամ,մանուշակ-600դրամ,ծաղիկ-500դրամ: