- Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
Հիշի՛ր․
Անհայտ գումարելին կստանաս, եթե գումարից հանես հայտնի գումարելին:
| Գումարելի |
25410 |
14020 |
34510 |
23123 |
45912 |
6390 |
14570 |
64100 |
| Գումարելի |
4590 |
24111 |
10490 |
21877 |
4088 |
35614 |
8430 |
8200 |
| Գումար |
30000 |
38131 |
45000 |
45000 |
50000 |
42004 |
23000 |
72300 |
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ 1 կգ մրգային աղցան պատրաստելու համար օգտագործվել է 250 գ խնձոր, 430 գ նարինջ և ելակ։ Որքա՞ն ելակ է օգտագործվել։
Լուծում՝ 250-430=680 1000-680=320
Պատասխան՝320գ:
Բ․ 1 կգ աղցանը պարունակում է 460 գ կաղամբ, 280 գ գազար, 180 գ կանաչի և եգիպտացորեն։ Որքա՞ն եգիպտացորեն է օգտագործվել։
Լուծում՝460+280+180=920 1000-920=80
Պատասխան՝80գ:
Գ․ Մայրիկը 6 տուփ կաթնաշոռի և 1 տուփ կարագի համար վճարեց 1530 դրամ։ Ի՞նչ արժե 1 տուփ կարագը, եթե 1 տուփ կաթնաշոռն արժե 200 դրամ։
Լուծում՝6×200-=1200 1530-1200=330
Պատասխան՝330
- Նկարում բերված տվյալներից որոշի՛ր յուրաքանչյուր ծաղկի արժեքը։
4200-2600=1600, 2×1600=3200, 4200-3200=1000, 1000:2=500, 500+100=600
Պատ.`կակաչ-1000դրամ,մանուշակ-600դրամ,ծաղիկ-500դրամ: